Ana sayfa İnternet Türkiye’de Adil Kullanımı Kotası Ortadan Kalkabilir

Türkiye’de Adil Kullanımı Kotası Ortadan Kalkabilir

PAYLAŞ

Günümüzde 4G ihalesiyle beraber, internette oldukça fazla hızlı kullanım potansiyeline ulaştık. Küçük çaplı şirketler ve bireysel kullanıcılar, internetin hızından daha fazla yararlanmak için gelirlerinin bir kısmını operatör şirketlerine aylık olarak ödüyor. Her ne kadar operatörler kendilerince kullanıcıyı cezbedici kampanyalar düzenlese de adil kullanım kotası, diğer bir deyişle kullanıcıyı memnuniyetsizliğe sürüklüyor.

AKK Nedir?

Adil kullanım kotası ya da bazı şirketlerde adil kullanım noktası olarak bilinen Sade bir terimle de hız kısıtlaması, internet miktarının belirli bir kotaya ulaşması durumunda hızın düşmesi şeklinde adlandırılır. Yani 100 GB bir paket kullandığınızda kotanız 101 GB olduğu anda, hızınız yarıya inmiş olacaktır

AKK Kalkıyor

Kullanıcıların sınırsız hd porno gibi görünen ancak gerçekte sınırlı olan internete bu kadar para verip hız konusunda sıkıntıdan dolayı şikâyetçi olmaları, başta Turkcell Süper Online’in önerisi ile Vodafone Net ve Türksat kablo netle serbest telekomünikasyon işletmeciliğine üye olan tüm şirketlerin aldıkları ortak kararla bu servisler bünyesinde ortaklık oluşacak bir altyapı şirketi kurulacak. Turkcell genel müdürü, Kağan TerziOğlu, Vodafone Ceo’su Gökhan Öğüt, Türksat genel müdürü Cenk Şen ve TELKODER yönetim kurulu başkanı Yusuf Ata ARIAK dörtlüsünün yaptığı toplantıda alınan önemli kararla (OAŞ) Ortak Altyapı Şirketi’nin kurulacağına dair anlaşma yapıldı. Rekabet kurulu ve ilgili mevzuatlara göre en kısa sürede kurulacak olan bu şirket, elinden geldiği ölçüde AKK gibi büyük bir sorunu ortadan kaldırmaya çalışacak

Turkcell Çok İstekliydi

Geçtiğimiz aylarda 4.5G ihalesinde Turkcell yetkililerinden yapılan açıklamalara göre Fiber altyapısını ülkemizin her tarafına sunmak istediklerini, gerekirse daha hızlı sonuç almak için tüm altyapıların kurulacak olan bağımsız bir şirkete devredilip, yine yeni kurulacak fiber altyapıların bu şirket kontrolünde kurulacak olmasının Türkiye için daha hızlı sonuçlar meydana getireceğini öğreniyoruz.

OAŞ yeni projeler getirecek

AKK sorunuyla birlikte yeni projelerin de bu şirket tarafından hayata geçirilerek bir sorun bırakılmaması hedefleniyor. Bu şirketin özellikle kullanıcı yararı için çalışacağı görünüyor. Hiçbir faaliyette bulunmasa bile AKK gibi büyük bir sorunun önüne geçmesi herkes için faydalı olacaktır.