Ana sayfa Sosyal Ağlar WhatsApp Gif Formatıyla Karşınıza çıkıyor

WhatsApp Gif Formatıyla Karşınıza çıkıyor

PAYLAŞ

Facebook, dünyaca tanınmış olan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp platformunu kısa zaman önce bünyesine eklemişti. WhatsApp’ın tarihsel sürecine baktığımızda, Facebook öncesinde bir düşüşe geçtiğini kabul etmeliyiz. WhatsApp satın alındıktan sonra, önce Android’ler için sonra iOS kullanıcıları için sesli görüşme özelliğini güncelleme ile duyurmuştu. Yine önceki güncellemelerde belge paylaşmaya da açılan WhatsApp, konum paylaşma özelliği ile de iyi bir kullanıcı kitlesi kazanmıştı. Bu yapılan yenilikler, WhatsApp’ı çok daha kaliteli kıldı ve birçok insanın bu uygulamayı telefonlarına indirmesini, yeniden aktif olmasını sağladı.

Gif Formatı Geliyor

iOS güncellemesiyle birlikte Emoji ve sembolleri oldukça genişleten WhatsApp, şimdi GİF formatını uygulamaya yerleştirecek. Bilindiği gibi WhatsApp’ta diller arası çeviri yapan bir ekip bulunuyor. Bu topluluğa atılan mail içeriğinde GİF formatının desteği de yazıldı. GİF desteği için WhatsApp, GİPHY ile anlaşma kurdu. Türkçe dili için yaklaşık olarak GİPHY’de 17 kelimenin çevrilmesi gerektiği gelen bilgiler arasında. Bu çevirinin en kısa sürede tamamlanması bekleniyor. Fakat GİF formatının WhatsApp ile ne zaman kullanılacağı en büyük sorun gibi görünüyor. GİF WhatsApp ile birleştiği taktirde bir sohbet penceresinde yazışırken internet üzerinden GİF arayıp göndermek mümkün olacak. Yoğun bir kullanıcı kitlesi, Facebook ve WhatsApp birlikteliğinin GİF projesinden de çok ilgi göreceğini varsayıyor.

Bir Milyarı Aşkın Aktif Kullanıcı

Yapılan araştırma sonuçlarına göre Facebook platformunun satın aldığı WhatsApp’ta bir milyardan fazla kullanıcı bulunuyor. Aslında GİF desteğini kullanıcıya sunarak büyük bir beklentiyi karşılayacak olan şirket, şimdi bu güncellemeyi hangi işletim sistemine daha önce getireceği konusundaki meraklı sorulara şuan sessiz kalıyor. Bu sessizliğin en geç bu yılın sonundaki bir güncelleme ile bozulması düşünülürken, WhatsApp’ın kullanıcılara sürpriz bir güncelleme ile GİF formatını getirebilme ihtimali de akıllarda bulunmuyor değil. Hatırlanacağı gibi sesli konuşma özelliği ilk zamanlarda Android’ler için daha sonra da iOS için aktifleştirilmişti. Bunu dikkate alan araştırmacılar, Android kullanıcılarının GİF formatını daha erken deneyeceklerini tahmin ediyorlar. Bu arada Dünya Olimpiyat Oyunları’na özel bir emojiyi güncellemeyle kullanıcıya sunacağı da tartışmaların odağında duruyor.