Ana sayfa Teknoloji Genel Windows 10 Ücretsiz Yükseltmesi Bitiyor

Windows 10 Ücretsiz Yükseltmesi Bitiyor

PAYLAŞ

Bilgisayar konusunda uzun yıllar boyu liderliği elinde tutan Microsoft, bu başarısını Windows XP ile yakalamıştı. Kullanıcılar tarafından en çok sevilen işletim sistemi XP’nin ardından, Windows Vista ile tepkilere maruz kalan Microsoft, 2007-2010 yılları arasında Windows 7 işletim sistemini piyasaya sürerek tepkilerin birçoğunu üzerinden atmıştı. Fakat bu durum fazla uzun sürmedi. Windows 8 ile akıllı telefonlarda bulunan uygulamaları bilgisayara taşımak isteyen Microsoft, bu uygulamaların toplandığı bir mağaza (Windows store)’u kullanıcının hizmetine sundu.

Windows 10 Geldi

Geçtiğimiz yıl temmuz ayında Bir devrim niteliğinde olan Windows 10 kullanıcıyla buluştu. Microsoft, en yakın rakibine fark atmak için Windows 10’a geçişi ücretsiz olarak sundu. Her ne kadar yeni bilgisayarlar Windows 10 yüklü olarak gelse de eski kullanıcılar için Microsoft, ücretsiz yükseltme hakkını bir yıl boyunca sürdürmek istedi. Şirket, uzun zamandır çalıştığı işletim sisteminin dünyadaki en iyi bilgisayar işletim sistemi olduğunu iddia ediyor. Üstelik korsan Windows kullanıcıları için Windows geliştirme paketini öneren Microsoft, bu sayede lisansa para vermeyen kullanıcıların hem bilgisayarını rahat bir şekilde kullanmalarını hem de Microsoft lisansına ödeme yapmamalarını sağlamış oldu.

Windows 10 Yükseltmesi Sona Eriyor

Geçtiğimiz yıllarda her güncelleme için ayrı ayrı para isteyen Microsoft, bir yıllık ücretsiz yükseltme kampanyasını bitirmek üzere. Tüm dünyadaki Windows 10’a geçiş sürecini her anıyla takip eden ve destek veren Microsoft, Windows 10’a yükseltmeyi üç adımda tamamlıyor. Eğer bilgisayarınızda Windows 10 yoksa ve lisanslı bir Windows kuruluysa Windows Update programını çalıştırarak güncellemeyi hiçbir ayarınıza bir şey olmadan yükleyebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızı formatlamak istiyorsanız hiç endişe etmeyin. Windows 10’u bilgisayarınıza indirdikten sonra, elinizdeki Windows etkinleştirme koduyla tekrardan bu işletim sistemini rahatça kullanabilirsiniz. Tüm bu avantajlar Microsoft’un belirlediği tarihte, 29 temmuz günü son buluyor. Bundan sonra ücretsiz güncelleştirme yapılamayacak. Bundan sonra yeni lisanslar için windows ücretleri geçerli olacak. Şirket tarafından kampanya uzatmasıyla alakalı bir açıklama gelmediği için bir an önce yükseltme şansınız varsa hemen bilgisayarınızı windows 10 yükseltmesini yapmanız yararınıza olacaktır.