Ana sayfa Bilim & Teknik BTK’ya telefon ve interneti kesme yetkisi

BTK’ya telefon ve interneti kesme yetkisi

PAYLAŞ

Başbakanlık tarafından onaylanan ve BTK’nın yeni yetki yönetmeliğinde yaptığı değişiklikler çok konuşulacağa benziyor. BTK, gerek gördüğü an ülkede veya belirli bölgelerde telefon ve internet hizmet sağlayıcılarını kesebilme yetkisine kavuştu.

3 gün önce Resmi Gazete’de yayınlanan yeni yönetmelikle birlikte BTK savaş, seferberlik durumlarında, kamu ve ulusal güvenliği sağlamak amacıyla -eğer gerekli görürse- sınırlı ya da sınırsız olacak şekilde internet ve telefon iletişimini engelleyebilecek. 

Sadece bundan bir iki yıl önce BTK, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının izni ve isteği olmadan hiç bir işlem yapamıyordu. BTK’nın yetki çerçevesinin genişlemesi, bazı kesimleri rahatsız edeceğe benziyor.

İşte BTK’nın yürürlüğe soktuğu “Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Yetkilendirme Yönetmeliği”nde yaptığı farklılıkler şu şekilde:

Madde 19: Trafik bilgilerinin muhafaza edilmesi: Erişim sağlayıcı olan veya telefon hizmeti sunan işletmeci, kanatlara ilişkin IP adresi, port aralığı, verilen hizmetin başlama ve bitiş zamanı, yararlanılan hizmetin türü, aktarılan veri miktarı, kullanıcı sayısı ve abone kimlik bilgileri ile altyapısı üzerinden gerçekleşen musahabelere ait trafik bilgilerini 2 yıl süreyle; kullanıcı bilgilerini ise alakadar mevzuatta belirtilen zamanaşımı süresi boyunca muhafaza etmekle yükümlüdür.

Madde 21: Kurum; savaş, genel seferberlik ve benzeri durumlarda, kamu güvenliği ve ulusal savunma için gerekli görüldüğü takdirde, sınırlı veya sınırsız bir süreyle işletmecinin işletme hareketlerinin tamamını veya bir kısmını askıya alabilir ve doğrudan doğruya şebekeyi işletebilir. 

SMS konusunda da önemli düzenlemeler yapıldı. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom dışında 259 işletmecinin daha SMS gönderme işi yapabildiğine dikkat çeken BTK, yaptıkları düzenleme ile birlikte istenmeyen SMS’lerin kaynağının daha kolay tespit edileceğini belirtti. Başka markalarının adı ya da sloganının SMS başlığı olarak kullanılamayacağını belirten BTK, artık her kurumun kendi adı, unvanı ya da markasıyla SMS atabileceğini izah etti.