Ana sayfa Donanım Yeni çıkacak olan Bluetooth 5’in 3 mükemmel özelliği

Yeni çıkacak olan Bluetooth 5’in 3 mükemmel özelliği

PAYLAŞ

Her ne kadar artık çok fazla kullanılmayan (Kullanıcılar arasında) ancak donanım açısından her yerde olan Bluetooth, Kablosuz iletişim teknolojileri arasında önemli bir yere sahip.

Bluetooth günümüz teknolojilerine uygun bir optimizasyon geçirecek olan Bluetooth SIG şirketi tarafından yapılan izahya göre, standartın 5. nesli “Bluetooth 5” olarak adlandırılacak.

16 Haziran günü İngiltere’nin başkenti Londra’da tanıtılacak olan Bluetooth 5’in önemli özelliklerine bir göz atalım dedik ve bakın nasıl bilgiler elde ettik.

Öncelikle yeni nesil ile birlikte Daha Geniş Bir Kullanım Alanı olacak. Bluetooth standartı iletişim alanını oldukça genişleteceğe benziyor.

Önceki nesil Bluetooth teknolojisine göre 2 kata kadar daha geniş aralıkta iletişim olanağı sağlayan teknoloji akıllı ev başta olmak üzere birçok nesnenin birbirine bağlanmasında önemli bir role sahip olacak. Bluetooth 5’in “şeylerin interneti” çağının önemli bileşenlerinden biri olacağı düşünüyor.

Eski nesle nazaran bu nesil’de hızda artıyor. 4 kat daha hızlı iletişim kuracak olan Bluetooth 5 ile dosya aktarımı eskisinden daha hızlı olacak.

Bluetooth’un en sevilen özelliği ise güç tüketimi. Neredeyse bir kaç Wolt ile çalışan Bluetooth bu nesilde daha da az güç tüketecek. Daha geniş, hızlı ve az güç tüketen Bluetooth 5’i artık merakla bekliyoruz. 1-2 yıla kadar da ülkemizde geniş şekilde kullanılacağını sanıyoruz.