Ana sayfa Teknoloji Genel Webmaster Siber saldırılar en çok WordPress olan sitelere yönelik oluyor

Siber saldırılar en çok WordPress olan sitelere yönelik oluyor

PAYLAŞ

Site açmak bir dert, güvenliğini sağlamak ayrı bir dert. Tüm website sahipleri ve webmaster’ların ortak endişesi, sitede bulunabilecek bir açığın olmasıdır.

Bu konuda aslında devreye WordPress giriyor. Onlarca uzman yazılımcının derlediği bu hazır sistem, hem kullanım kolaylığı hemde her çeşit sitelerde kullanılabiliyor olması sistemin popüleritisini arttırıyor.

Ancak güvenlik firması olan Sucuri’nin yayınladığı 11.485 web sitesinin kapsayan hack raporunda ilginç bilgiler yer almakta. İşin odağı ise WordPress alt yapılı siteler.

Ceviz.net’inde altyapısını kullandığı WordPress için hazırlanan raporu incelediğimizde ise WordPress tabanlı sitelerin güvenlik konusunda ciddi sıkıntılarının olduğunu görüyoruz.

Güvenlik açıklarının gerçeğe dönüşmesi ve bunların bir türlü engellenememesi ise WordPress’in en büyük eksikliklerinden.

Araştırmaya göre 2016 yılında hacklenen her 5 web sitesinin 4’ü WordPress tabanlı siteler olurken ikinci sırada Joomla yer alıyor. Listenin üçüncü sırasında ise Magento bulunmakta.

Olaya rakamlarla baktığımızda ise 2016’nın ilk üç aylık döneminde yaşanan hack saldırılarının %78’inin WordPress tabanlı siteleri kapsadığını görüyoruz. Bu rakam 2015 yılında %83, 2014 yılında %75 ve 2013 yılında ise %55 seviyelerindeydi.

Tabiki hem Joombla hemde WordPress’in son çıkardığı güncellemeler, bu açıkları neredeyse tamamen kapatmış durumda.