Ana sayfa İnternet Yandex, web siteleri için yeni tarayıcı geliştirdi

Yandex, web siteleri için yeni tarayıcı geliştirdi

PAYLAŞ

Her ne kadar Google’a rakip olamasa da Yandex, yeniliklerini sürdürmeye devam ediyor. Türkiye pazarında Google’ın 20 adım gerisinde olan Yandex, hem dünya hem de Türk kullanıcıları kendisine bağlamak için uygulamalar üretmeye devam ediyor.

Bir kaç tarayıcının günümüz teknolojilerine ayak uyduramaması, Google Chrome, Firefox ve Opera tarayıcılarını hep bir adım önde götürüyordu ancak Yandex, yeni bir atak ile bu 3’lünün içine girmeye hevesli.

Yandex’in yeni geliştirdiğitarayıcı ile Güncelleme Sihirbazı adı verilen bu araç ile site sahiplerinin hangi tarayıcının, hangi sürümünün siteyle uyumsuz olabileceğini tanımlayabilmesini sağlıyor. Tarayıcı Güncelleme Sihirbazı yapılan tanımlamaya göre kısa bir Javascript kodu üretiyor.

Webmaster’lar da bu kodu sitedeki sayfalara kolaylıkla yerleştirebiliyor. Bu sayede, tanımlamalara göre eski bir tarayıcı ile siteye giren ziyaretçilere sayfanın üstünde tarayıcılarını güncellemeleri yönünde bir uyarı çıkıyor.

Çıkan uyarıdaki güncelle düğmesine tıklayan kullanıcılar, sahip oldukları tarayıcının güncel sürümünü kolaylıkla indirebiliyor.