Ana sayfa İnternet PayPal’dan Türkiye pazarı ile ilgili geri adım

PayPal’dan Türkiye pazarı ile ilgili geri adım

PAYLAŞ

Geçtiğimiz gün PayPal şirketi, Türkiye’deki pazardan geri çekileceğini açıklamıştı. Sebep olarak ise BDDK’nın lisans isteğini reddetmesini göstermişti.

OLAY NASIL GELİŞTİ?

Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni Bankalar arası düzenleme kanununa göre Türkiye’de kişisel bilgiler ve para transferleri ile ilgili yeni kararlar alındı.

Bu kararlardan biri de ‘Türkiye vatandaşının bilgilerini saklıyor ve parar işlemleri yapıyorsan bunu Türkiye’deki sunucular üzerinden, devlet kontrolü ile gerçekleştirmesinin zorunlu olmasıydı.

PAYPAL TÜRKİYE’Yİ TANIMADI

Ancak PayPal, bu kararı yok sayarak Türkiye’de sunucu barındırma istemini reddetti. BDDK (Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurumu) ise PayPal’a sert bir ihtar çekti.

Akabinde PayPal, sunucu isteğini malatya escort gerçekleştirmeden lisans isteminde bulundu. BDDK ise bu kararı reddetti. PayPal Türkiye’nin yasalarına uymayı, vergi ödemeyi, kredi kartı ve kimlik bilgilerini aldığı kişilerin işlemlerini Türk sunucuları üzerinden yapmayı kabul etmedi. BDDK ise resmen bir banka olamazsın diyerek PayPal’a res çekti.

BÖLF PAYPAL’A PAHALIYA PATLADI

Akabinde Türkiye’den çekiliyoruz diyen PayPal’a bir tokatta Türk kullanıcılarından geldi. Haber üzerine tüm kullanıcılar hesaplarından paralarını çekerek banka kartlarını PayPal üzerinden erişimini durdurdu.

Binlerce kişi PayPal hesabını dondurmaya başladı. Akabinde PayPal ise yeni bir açıklama yaptı.

TÜRKİYE’DEKİ SUNUCULAR ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Açıklama’da PayPal, “Türkiye’de sunucu kurulumu yolunda çalışıyoruz. Kısa sürede BDDK’dan lisans almayı düşünüyoruz” şeklinde bir açıklama geldi.

Yani Türkiye’yi tehdit eden PayPal, yaptığı blöf ile hem binlerce liralık kazancından oldu hemde kullanıcılarından.