Ana sayfa Mobil SİRİ için dev güncelleme geliyor

SİRİ için dev güncelleme geliyor

PAYLAŞ

Akıllı telefon dünyasında bildiğiniz üzere yapay zeka çalışmaları büyük bir rekabete sebep oluyor. Apple Siri, Microsoft Cortana, Google Now, Amazon Alexa gibi birçok türevleri belirleyen bu zekalar, bu bağlamda birbirileri ile kıyasıya kapışan “En iyisi benim” diyerek yarışan bu şirketler çeşitli adımlar atmaya devam ediyor.

Ancak Türkiye’de en çok kullanılan SİRİ. Sebebi ise Türkçe olması. Apple, Türkiye’de bu konuda hep bir adım önde gidiyor. Bu konuda yine bu arkadaşlara rahip olarak gelebilecek olan VocalIQ isimli firmanın tam da yeni asistanını sunmaya hazırlanırken, Apple bu firmayı satın almıştı. Şimdi de bu şirketin hazırlamakta olduğu yenilikleri kendi ekibinin yenilikleriyle birleştrecek olan Apple, Siri için çok sağlam ve devasa sayılabilecek bir güncelleme getirmeye hazırlanıyor.

Daha öncesinden yapılan “ana dilden öğrenme” testlerinde %90 oranında başarı elde eden VocalIQ, Siri, Cortana ve Google Now gibi önemli rakiplerinin %20 gibi sonuç almasıyla deyim yerindeyse tokatladığı belirtilen detaya göre, Siri bu özelliği kendi bünyesine katarak tam destek verdiği diller arasında sahibini daha iyi öğrenerek tam manasıyla bir yardımcı olacak. Apple Car, Mac ve iPhone arasında da sağlam bir entegrasyon sistemi de olabileceği konuşulan Siri’nin böylece Siri desteği olan her Apple ürününe sahip kişinin bilgileri ve yaptıklarını daha iyi öğrenerek bir Jarvis olmaya aday olacak gibi görünüyor.