Ana sayfa Donanım Intel’in amiral işlemcisi Broadwell-E fiyatı belli oldu

Intel’in amiral işlemcisi Broadwell-E fiyatı belli oldu

PAYLAŞ

Yeni nesil bilgisayar dünyasında ataklar yapan Nvidia’nın yeni nesil GTX 10 serisinde görmediğimiz ve daha duymadığımız gelişmelerin yanı sıra Intel ve AMD kanatında da ciddi ataklar olacak.

Bildiğiniz üzere Intel ve AMD aynı alt yapıya sahip bir şirket olsa da, AMD özellikle ekran kartı üretimi konusunda neredeyse Nvidia’yı geçmek üzere. Bu sebeple, düzenlenecek fuarda tanıtılacak yeni nesil donanımlar çok önemli.

Bu tanıtımlardan biri olan Intel’in yeni nesil 14nm üretim sürecinden geçen Broadwell-E işlemcileri, X99 çipsetli anakartlarlar ile uyumlu olacak profesyonel serisi, Computex’te tanıtılacak. Fakat fiyatları daha tanıtım öncesinden belirlendi bile.

En son Skylake’e geçiş yapmış olan Intel, tüketici noktasında memnuniyeti arttırmış iken, profesyonel kullanıcılara doğru olacak olan Broadwell-E tabanlı bu işlemciler ile de eski anakartlara da destek veren kuvvetli işlemciler getiriyor olacak. 246 milimetrekare zar alanı ve 3.4 milyar transistör ile, 306 milimetrekare zar alanı ve 4.7 milyar transistör sayıları gibi detaylara sahip olacak bu Broadwell-E serisi işlemciler, i7 ailesine mensup 4 adet olarak lanse edilecek.