Ana sayfa Mobil Samsung akıllı telefon piyasasının en çok satan modeli oldu

Samsung akıllı telefon piyasasının en çok satan modeli oldu

PAYLAŞ

Araştırma şirketi Gartner, akıllı telefon piyasası hakkındaki araştırmasında ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

Araştırmaya göre kullanıcılar, Samsung ve Apple marka telefonlardan vazgeçmiyor. Araştırma, şirketlerin telefon satışlarını göler önüne seriyor. Aslında araştırmanın en dikkat çeken tarafı, her ne kadar iki şirket lider olsa da onlarında satış rakamlarının düşmesi.

Samsung ve Apple’ın pazar paylarındaki düşüş. Samsung’un pazar payı bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 24.1’den 23.2’ye, Apple ise yüzde 17.9’dan yüzde 14.8’e düştü. Huawei, Oppo, Xiaomi gibi Çin merkezli markalar ise hem satış adeti hem de yüzde anlamında pazar paylarını artırdılar

Teknoloji devi Microsoft’un büyük umutlarla girdiği ve Nokia’yı satın alarak bu alanda isim yapmaya çalıştığı akıllı telefon pazarındaki işleri umduğu gibi gitmiyor. Son açıklanan rakamlara göre Windows Phone işletim sisteminin pazar payı yüzde 1’in atına düştü.

ANDROİD AÇIK ARA ÖNDE

Rapora işletim sistemi bazında baktığımızda ise Android’in geçen senenin aynı çeyreğine göre pazar payını artırarak önderliği pekiştirdiği görülüyor. Önceki senenin aynı döneminde yüzde 78.8 olan Android işletim sisteminin pazar payı bu senenin ilk çeyreğinde yüzde 84.1’e yükseldi.