Ana sayfa Bilim & Teknik Türkiye’de ilk defa bulunan Siber Füzyon merkezi açıldı

Türkiye’de ilk defa bulunan Siber Füzyon merkezi açıldı

PAYLAŞ

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, Türkiye’nin ilk Siber Füzyon merkezinin geçtiğimiz gün törenle açıldığını duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, “Dünyada sadece birkaç ülkede bulunan Siber Füzyon Merkezi ile Türkiye, siber emniyet konusunda önemli bir güce kavuştu. Dünyada ülkelerin güvenliğini tehdit eden en büyük unsurlardan biri, siber saldırılar. Siber saldırıları gerçekleşmesinden önce analiz etmek, önüne geçebilmek kritik bir öneme sahip. Bugün bunun için büyük bir adım atıldı” denildi.

ÜLKENİN MARUZ KALDIĞI SİBER SALDIRILARI ENGELLEYECEK

STM Siber Füzyon Merkezi sebebiyle, sadece bilinen siber tehditler değil, henüz ortaya çıkartılmamış, gelişmiş karmaşık metotlar kullanan yeni tehditler de saldırıdan önce tespit edilebilecek ve önlem alınabilecek.

SİBER FÜZYON NE AMAÇLA KULLANILIR?

Siber füzyon, değişik kaynaklardan gelen verilerin birleştirilip, yapay zeka algoritmalarıyla analiz edildiği ve devamında makine öğrenmesi denilen mekanizmanın kullanıldığı yeni nesil bir yaklaşım olarak kullanılıyor.

Çok değişik disiplinlerin bir araya getirildiği bu yaklaşım, klasik siber emniyet anlayışında olduğu gibi saldırıyı bloklamaya değil, alakadar tüm parametreler arasında bir ilişki kurarak saldırı modelini belirleyip, olayı çok önceden tespit etmeye, saldırı daha gerçekleşmeden hazır olmaya doğru proaktif bir kavram olarak tanımlanıyor.