Ana sayfa Mobil Vodafone faturalı hat sahipleri, her an dolandırılabilirsiniz!

Vodafone faturalı hat sahipleri, her an dolandırılabilirsiniz!

PAYLAŞ

Operatör şirketleri Faturalı hat sahiplerinin faturalarını kabartmak için artık bir çok yöntem geliştirmeye başladılar. Bunlardan en popüler olanı ise son 2 yıldır Vodafone faturalı hat sahiplerinde gerçekleşiyor.

ONAY ALMADAN ABONELİK YAPTIRIYORLAR

Gazeteci Selim Orhan ÇİTAK’ın edindiği bilgilere göre, yaklaşık 1 yıldır yaklaşık 15.000 Vodafone faturalı hat sahipleri, hiç bir onay vermedikleri halde otomatik olarak HDIZLE isimli bir servise abone oluyorlar. Abonelik ücretleri ise ay sonları faturalara yansıyor. Bu ücretler, 15 TL ile 200 TL arası değişiyor.

Uluslararası iletişim yasalarına göre, GSM hat sahipleri SMS üzerinden onay vermedikçe hiç bir servis aboneliği operatör veya 3. şahıs şirketleri tarafından başlatılamaz. Ancak ülkemizde bu kuralların denetimi olmadığı için, özellikle Vodafone gibi yurt dışı menşeli GSM operatörleri, bu kuralları Türkiye gibi ülkelerde rahatlıkla çiğneyebiliyorlar.  Bunun sebebi ise vatandaşların yasal yollara başvurmaması olarak gösteriliyor.

MÜŞTERİ HİZMETLERİ ŞİRKETE, ŞİRKET MÜŞTERİ HİZMETLERİNE YÖNLENDİRİYOR

Faturalarında ekstra ücret yansıtılan vatandaşlar ise direk bilgi almak için müşteri hizmetlerini arıyorlar. Ancak müşteri hizmetleri, “İçerik aboneliği olduğu için sadece iptal işlemi yapabiliyoruz. İçeriği görüntüleyemiyoruz. Abone olduğunuz şirketi aramalısınız.” şeklinde cevap ile karşılaşıyorlar.

Söz konusu şirketi arayan vatandaşlar ise, “Biz sadece abonelik taleplerini değerlendirebiliyoruz. Diğer kısımlar için operatörünüzün müşteri hizmetlerini aramalısınız” şeklinde bir cevap ile karşılaşıyorlar.

MUTLAKA MAHKEMELERE BAŞVURUN

Uzmanlar ise konu ile ilgili vatandaşların mutlaka savcılıklar aracılığı ile mahkemeye başvurmaları gerektiğini söylüyor.

Uzmanlar, “10 TL veya 50 TL gibi küçük rakamları görenler uğraşmamak için mahkemelere başvurmuyorlar. Aslında bu küçük rakamlar, binlerce kişiden tahsil edildiği takdirde ortaya milyonlarca liralık haksız kazanç çıkıyor. Vatandaşların mutlaka mahkemelere başvurması ve mahkemelerin dikkatini bu yöne çekmeleri gerekmektedir” diyorlar.

VODAFONE FORUMLARINDA BİNLERCE ŞİKAYET

Öte yandan, HDIZLE aboneliği ve diğer abonelikler ile ilgili sıkıntı yaşayan binlerce vatandaş, Vodafone forumlarında şikayet konuları açarak operatör şirketini soru yağmurlarına tutuyorlar.

Ancak Vodafone şirketi, bazı mesajları silerken, binlerce kullanıcının sıkıntı yaşamasına rağmen halen bu uygulamayı sürdürmesi kafalarda soru işareti bırakıyor.

İşte Vodafone müşterilerinin gönderdiği mesajlar:
(Resimleri büyültmek için üzerlerine tıklayınız)
vodafone-dolandiricilik-hdizle-aboneligi-1 vodafone-dolandiricilik-hdizle-aboneligi-2 vodafone-dolandiricilik-hdizle-aboneligi-3 vodafone-dolandiricilik-hdizle-aboneligi-4 vodafone-dolandiricilik-hdizle-aboneligi-5