Ana sayfa Bilim & Teknik Dünya’ya benzeyen 3 gezegen keşfedildi

Dünya’ya benzeyen 3 gezegen keşfedildi

PAYLAŞ

Keşif ile alakadar araştırmanın başyazarı Michaël Gillon, yeni bulgularının önemini şu sözlerle açıkladı:

“Güneş’in yakınlarındaki en küçük ve soğuk yıldızların etrafında Dünya’ya benzer gezegen aramamızın sebebi, mevcut teknolojimizle yaşam olup olmadığını bulabileceğimiz tek yer bu küçük yıldızların etrafındaki sistemler. Evrende başka yerde yaşam bulmak istiyorsak buradan başlamalıyız.”

Gillon, bu kadar kısa yörünge dönüş süresinin gezegenlerin yıldızlarına dünyanın güneşe olduğundan 20 ya da 100 kat daha yakın olduğunu gösterdiğini ifade etti. Gillon, bu sistemin yapısının Güneş Sistemi’nden çok Jüpiter’in uydularıyla sistemine benzediğini vurguladı.

Yıldızlarına çok yakın olmalarına karşın, yıldızın sönük olması sebebiyle içteki iki gezegenin Dünya’nın Güneş’ten aldığı radyasyonun 4 ya da 2 katı radyasyon aldığı belirlendi. Bu da gezegenlerin sistemdeki yaşama elverişli bölgenin dışında olduğu anlamına geliyor ancak astronomlar gezegenlerin yüzeyinde yaşama elverişli alanlar olabileceği ihtimalini göz ardı etmiyor. Yörüngesi henüz tespit edilemeyen en dıştaki gezegene ise muhtemelen Dünya’dan ulaşandan daha az radyasyon ulaştığı tahmin ediliyor ancak gezegenin henüz sistemin yaşama elverişli bölgesinde yer alıp almadığı bilinmiyor.