Ana sayfa Mobil 4,5G ile kişisel verileriniz risk altında!

4,5G ile kişisel verileriniz risk altında!

PAYLAŞ

Teknoloji ve Bilişim Uzmanları, akıllı telefon ve dijital medya kullanımının artmasının, ek olarak4,5G’ye geçişin kişisel bilgilerin elde edilip sızdırılmasını kolaylaştırdığı, Yurttaş ve kurumların buna uygun önlemler alması gerektiğinin yaşami önem taşıdığını bildirdi.

Gazetecilere, kişisel bilgilerin sızdırılmasıyla alakadar sorularını cevaplayan Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu, bu tür ihlallerin her zaman olabileceğini, önemli olanın bunların sayısının ve risklerinin azaltılması olduğunu anlattı.

BİNLERCE VİRÜSLÜ YAZILIM MEVCUT

Sağıroğlu, e​lektronik ortamlar kullanılarak yapılan saldırıların ve soygunların ​sayısının arttığına dikkati çekerek, “2004’te günde bir üretilen kötücül yazılım sayısı bugün 500 binlerde bulunmaktadır. Bu rakam, olayın önemini tüm açıklığıyla göstermektedir ve buna göre önlemler alınmalıdır. Kimlik bilgilerinin kısmen de olsa ifşa edilmesinin kişilere yapılabilecek sosyal mühendislik saldırılarında artış sağlayacağı unutulmamalıdır. Akıllı telefonların kullanımının artması, kişilerin yaşamına olumsuzluklar katabiliyor ve bu tür saldırıları kolaylaştırabiliyor.” diye konuştu.