Ana sayfa Teknoloji Genel Başta liderleri ve hastaları koruyacak olan BSL-4 odası yapılıyor

Başta liderleri ve hastaları koruyacak olan BSL-4 odası yapılıyor

PAYLAŞ

Türkiye, yüksek güvenlikli BSL-4 odasının yapımına başladı. Füze ve bomba saldırıları, nükleer saldırılar, bulaşıcı virüslere karşı tam koruma sağlayacak olan BSL-4, milli gururlarımızdan biri olacak.

Sivri, ‘‘Türkiye’de Hıfzıssıhha kanatından 2 adet BSL-4 olarak tabir edilen yüksek emniyetli laboratuvar yapımı için bilkent komplesinde çalışmalar başlatıldı. Bu laboratuvarlar sars ve ebola gibi ölümcül virüsler üzerinde araştırma yapabilecek” dedi.

Fuar kapsamında düzenlenen bir panele katılan Makine ve Uçak Mühendisi Naci Sivri, Cleanroom teknolojileri ve çalışma prensipleri hakkında bilgi verdi. Farklı kategorilerde yapılan temiz odaların en steril alanlar olduğunu ve değişik amaçlara hizmet ettiğini dile getirdi. Bu sistemlerin en üst seviyesi olan BSL-4’ün ölümcül virüslerin üretildiği, saklandığı ve çalışıldığı alanlar olduğunu belirten Naci Sivri, dünyada 30 adet olan bu laboratuvarlardan ikisinin Türkiye’de inşasına başlandığını da belirtti.

Naci Sivri, ‘‘Türkiye’de Hıfzıssıhha kanatından 2 adet BSL-4 yüksek emniyetli laboratuvar yapımı için Bilkent kompleksinde çalışmalar başlatıldı. En çabucak tamamlanmasını ümit ediyoruz” dedi.