Ana sayfa Sosyal Ağlar “Facebook ve WhatsApp operatörlerin yerini alıyor”

“Facebook ve WhatsApp operatörlerin yerini alıyor”

PAYLAŞ

Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, Rekabet Kurulu’nda dün Türk Telekom’un sabit telefon tarifeleri ile rekabet ihlalinde bulunduğu iddiası üzerine açılan tahkikatda, sözlü savunma toplantısı yapıldı. Aslan, sabit telefon hizmetlerinin küçüldüğünü belirterek, mobil iletişim uygulamaları olan OTT’lerden yakındı.

Aslan, “OTT’ler sabit ve mobil gibi geleneksel servislerin yerini alıyor. Skype, Facebook, WhatsApp gibi şirketler, operatörlerin yerini alıp pazarı bozucu dengeler getiriyorlar. Pek çok ülkede yüzde 55-60 oranında mobil sesin yerini alıyorlar” dedi. Aslan, tahkikatdaki iddialara da cevap vererek, “Türk Telekom’un payı artık yüzde 30. Düzenlediğimiz kampanyanın etkisi de oldukça düşük. Fiyat sıkıştırması söz konusu değil. Türk Telekom artık etkin oyuncu değil” dedi.

KONUŞMALARDAN ÇOK MESAJ ATILIYOR

Facebook’un başını çektiği en popüler yedi dijital medya şirketinin toplam kullanıcı sayısı 4.5 milyara ulaşıyor. Kullanıcıların telefonla konuşmak yerine birbirleriyle mesajlaşması ise en çok telekom şirketlerini etkiliyor. Telekom şirketleri iletişim altyapısı için milyar dolarlık yatırımlar yaparken, asıl kazancı hazır altyapıları kullanan dijital medya ve internet şirketleri elde ediyor.