Ana sayfa İnternet Avrupa Birliğinden Google’a büyük şok

Avrupa Birliğinden Google’a büyük şok

PAYLAŞ

Avrupa Bİrliği Komisyonu Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, Brüksel’deki AB Komisyonunda düzenlediği basın toplantısında, AB’nin ön incelemelerinde Google’ın Android işletim sistemini ve Google uygulamalarını, AB rekabet kurallarına ters bulduklarını dile getirdi.

Google şirketine suçlamaları bildireceklerini belirten Vestager, Google’ın, mobil cihazlardaki domine pozisyonunu kötüye kullanmakla suçlandığını ifade etti.

Vestager, günümüzde internet trafiğinin yarısının akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlardan kaynaklandığını anımsatarak, “Bu telefon ve tabletler yaşamımızda büyük önem taşıyor. Bu cihazların yüzde 80’i Google’ın sahip olduğu Android işletim sistemini kullanıyor. Google’ın tüm iş uygulamaları adil görünmüyor.” diye konuştu.

Google’ın Android işletim sistemini açık bir kaynak olarak geliştirdiğini hatırlatan Vestager, “Piyasada domine pozisyondaki firmaların rekabete engel olamayacak şekilde hareket göstermeleri gerekiyor. Bizim ön kıymetlendirmelerimize göre Google piyasada rekabeti bozdu.” dedi.

Vestager, Android işletim sistemini kullanan cihazların, Google’ın arama motoru yüklü bir şekilde geldiğini anımsatarak, “Google’ın arama motorlarını cihazlara önceden yükletmesi rakip arama motorlarını kısıtlıyor” kıymetlendirmesinde bulundu.