Ana sayfa İşletim Sistemleri Yeni MacBook’larda Klavye Olmayacak!

Yeni MacBook’larda Klavye Olmayacak!

PAYLAŞ

Apple firması her ne kadar sevenleri gibi sevmeyenleri olan bir şirket olsa da yenilikçilik noktasında önemli bir firma olduğunu kabul edebiliriz. Yine bu yenilikçiliğini konuşturacak olan Apple, aldığı patent ile ilerleyen senelerdaki MacBook cihazlarında klavyeden vazgeçiyor.

Bunun yerine kalvye bölümüne geniş bir dokunmatik ekran kullanacak olan Apple, tıpkı telefon ve tabletlerde olduğu gibi dokunmatik klavyeyi yerleştirecek. Böylelikle tamamen özelleştirilebilir bir klavye yapısına sahip olacak olan MacBook, bunun yanı sıra kişinin istediği gibi özellikleri klavyesine ekleyebilecek.

Yukarıda görebileceğiniz gibi bir patent alan Apple, bu dokunmatik klavye noktasında normal tuşları seven kullanıcılarını üzecek olsa da özelleştirme noktasında oldukça önemli bir adım atabilecek. Toplamda 4 ayrı dokunmatik panele sahip olacak olan MacBook’un klavye bölümü tabiki üstte yer alacak. Alt ve ortadaki bölüm klasik touchpad kısmı olacakken sağ kanattaki bölüm numerik kısım olacak. Sol kanatın ise ne olacağı belli değilken başta Apple uygulamaları olmak üzere birçok uygulama ve oyunda kısayollar olarak kullanılabilir.

Fakat benim şahsen merak ettiğim kısım ise sağ ve soldaki panellerin durumu olacak. Bahsettiğim gibi özelliklerin olması iyi de kullanacak olan kişinin avuç içlerini koyduğu yerlere de panel koymak kullanım konusunda sıkıntı yaratabilir. Ama ilerleyen zamanlarda Apple bu patenti uygularsa sunacağı çözümü de görebiliriz.

Sizce Apple’ın dokunmatik panele sahip MacBook’u ilgi görecek mi? Ya da siz böyle bir MacBook kullanır mısınız? Cevaplarınızı bekliyoruz.