Ana sayfa Teknoloji Genel Apple, Küfürbazları Üzecek Bir Patent Başvurusunda Bulundu

Apple, Küfürbazları Üzecek Bir Patent Başvurusunda Bulundu

PAYLAŞ

Apple’ın küfür, şiddet ve örneklerini bu şekilde çoğaltabileceğimiz olumsuz durumlara karşı ne kadar hassas olduğunu biliyoruz. Mesela App Store’da, içinde şiddet öğeleri bulunduran bir oyun ya da değişik konseptte uygulamaya denk gelmek neredeyse imkansız. Şirketin başvurduğu bir başka patent, bu duruma olan bakış açılarını tekrar net bir şekilde gösterdi. “Management, Replacement and Removal of Explicit Lyrics during Audio Playback” adını taşıyan patent, dijital ortamdaki ses dosyalarında bulunan küfürleri otomatik olarak tespit edip kaldırabiliyor.

Örneğin bir müzik dosyasını tarayan bu sistem, kendi veri tabanında bulunan yasaklanmış sözcüklerle karşılaştırıyor ve bulduğu yasaklı cümlelerin olduğu kısma ya bip sesi getiriyor ya da tamamen sessiz olmasını sağlayarak duyulmamasını sağlıyor. 

Patent yalnızca parçanın sözlerini değil, arka planda çalan müziği de özel olarak algılayıp istediği yerleri gizleyebiliyor. Patent, sesli kitaplar için de uygulanabiliyor. Tıpkı müzikte olduğu kitapta da küfür ya da rahatsız edici kelimeler algılandığında bip sesi ya da sessizleştirme uygulanıyor.

Patentin ne zaman aktif edileceği hakkında şimdilik bir izah yapılmadı.