Ana sayfa İşletim Sistemleri Windows 10’a Karanlık Tema Geliyor

Windows 10’a Karanlık Tema Geliyor

PAYLAŞ

Tam olarak hazır olmadan kullanıma sunulan Windows 10, indirilebildiği ilk tarihten bu yana düzenli olarak güncelleniyor ve açıklarını kapatmak için uğraşıyor. Yaklaşık 9 ay önce kullanıma sunulan işletim sisteminin en yeni özelliği “karanlık tema.”

Karanlık tema, Android kullanıcılarının “Mavi Işık Filtresi” olarak tanıdığı, iOS kullanıcılarının ise “Night Shift” olarak bildiği özelliklerle aynı amaç için üretildi. Gece bilgisayar kullanan kişilere sağlık sorunları yaşatmak istemeyen Microsoft kanatından geliştirilen karanlık tema, işletim sisteminin temasını değiştirerek parlaklığı azaltacak, kuvvet tasarrufuna katkıda bulunacak ve uykusuzluk, yorgunluk gibi sorunların yaşanmasına neden olan mavi ışığın dozajının düşürülmesine katkıda bulunacak.

Microsoft, böyle yararlı bir özelliği kullanıma sunmak için oldukça geç kaldı. Önceden bu problemi yaşayan kişiler için alternatif çözümler üretilmişti ancak Microsoft kanatından da bu duruma el atılması gerekiyordu. Karanlık tema özelliğinin geleceğini ilk olarak Build 2016 etkinliğinde belirten Microsoft, işletim sisteminin ilk zamanlarında da bu özelliğe benzeyen bir özelliğin kullanabildiğine fark edildi. Eğer Windows Store’a giriş yaparak Ctrl + T’ye basarsanız ekranın teması değişiyor. Bunun yerine “AppsUseLightTheme” değerini 0 olarak da ayarlayabilirsiniz.